Premii / Prizes

Marele premiu este unic.
 
Premiile 1, 2, 3 și premiul special se acordă pentru fiecare categorie în parte.
 
Premiul special se acordă pentru interpretarea unei compoziții românești.
 
Premiile în bani vor fi completate de partenerii proiectului, astfel:
 
  • Buffet Crampon Group acordă un voucher cu valoarea de 1200 euro câștigătorului marelui premiu. Voucherul poate fi folosit pentru achiziționarea unui instrument aparținând brand-urilor Buffet Crampon Group;
  • Filarmonica „Dinu Lipatti” din Satu Mare îl va invita pe câștigătorul marelui premiu să performeze ca solist cu orchestra în cadrul stagiunii 2020-2021;
  • „Tinerimea Română” va invita trei dintre câștigătorii competiției să colaboreze în cadrul proiectelor sale;
  • LCD Musical Service va asigura repararea și recondiționarea a două instrumente ce aparțin participanților la concurs (nu neapărat dintre câștigători).

* Premiile se acordă în lei.

The Grand Prize is unique.
 
The 1st, 2nd, 3rd and Special Prize are awarded to each category.
 
The Special Prize is awarded for interpreting a Romanian composition.
 
The cash prizes will be completed by the project partners, as follows:
 
  • Buffet Crampon Group grants a voucher worth € 1200 for the winner of the Grand Prize. The voucher can be used to purchase an instrument from the Buffet Crampon Group brands;
  • The “Dinu Lipatti” Philharmonic from Satu Mare will invite the winner of the Grand Prize to perform as a soloist with the orchestra during the 2020-2021 season;
  • “Tinerimea Română” will invite three of the winners of the competition to collaborate in its projects;
  • LCD Musical Service will ensure the repair and refurbishment of two instruments belonging to the contest participants (not necessarily among the winners).

* Prizes are awarded in Ron (Romanian currency).

II 1st prize Lukacs Gergely

Lukacs Gergely

MARELE PREMIU / GRAND PRIZE

1000 euro

Prima grupă de vârstă / The first age group

I 1st prize Erick Venditte

Erick Venditte

PREMIUL I / FIRST PRIZE

800 euro

I 2nd prize Alexandr Rublev

Alexandr Rublev

PREMIUL II / SECOND PRIZE

550 euro

I 3rd prize Kesem Ninio

Kesem Ninio

PREMIUL III / THIRD PRIZE

300 euro

I romanian piece Horatiu Vasar

Horatiu Vasar

PREMIUL SPECIAL / SPECIAL PRIZE

200 euro

A doua grupă de vârstă / The second age group

II 1st prize Lukacs Gergely

Lukacs Gergely

PREMIUL I / FIRST PRIZE

800 euro

II 2nd prize Diego Bassi

Diego Bassi

PREMIUL II / SECOND PRIZE

550 euro

II 3rd prize Iosif Satmarean

Iosif Satmarean

PREMIUL III / THIRD PRIZE

300 euro

II romanian piece Stefan Danifeld

Stefan Danifeld

PREMIUL SPECIAL / SPECIAL PRIZE

200 euro